25 august 2011

ETV jätkab kvaliteetse programmiga ka sel sügisel

Eesti Televisiooni sügishooaeg algab valimissaadetega Eesti uue riigipea ametisseastumise eel. ETV vaatajad näevad presidendikandidaatide kahetunnist debatti laupäeval 27. augustil pärast "Aktuaalset kaamerat". Saate toimetus ootab rahva küsimusi kandidaatidele e-posti aadressil valimised@err.ee või postiaadressil: Eesti Rahvusringhääling, Gonsiori 27, 15029 Tallinn, märgusõnaga "Valimised".

Eriväljaandega tuleb enne valimisi eetrisse "Vabariigi kodanike" saade pühapäeva, 28. augusti õhtul. ETV kannab üle ka kõik valimisprotseduurid. Otseülekanne esimesest hääletusvoorust 29. augustil algab kell 12.55. Presidendivalimisi kajastavaid saateid saab otse jälgida ning järelvaadata ja -kuulata ka ERRi portaalis.


"Aktuaalne kaamera" vahetab suvised kellaajad sügiseste vastu alates esmaspäevast, 29. augustist. Pühapäevaõhtune nädalat kokku võttev "Aktuaalne kaamera. Nädal" on tagasi juba 21. augustist.

ETVga ühes taktis avab hooaja ka ERSO, ja seda taas Neeme Järvi dirigeerimisel. Rahvusorkestri sügisest avakontserti näitab ETV 4. septembril kell 20.10. Muusikahuvilisele vaatajale pakub ETV sügise jooksul veel salvestisi Arvo Pärdi nelja sümfoonia ettekannetest, unikaalseid hetki Veljo Tormisega, mis said jäädvustatud sel suvel toimunud Pühajõe regilauluaagris ning otseülekannet rahvusvahelise muusikapäeva tähistamiselt 1. oktoobril. Silla maailmas toimuvaga loob ka 9/11 sündmustele pühendatud Mahleri-esitus New Yorgist, mille ETV vahendab 12. septembri hilisõhtul.

Üleeuroopalise teadlaste öö raames 23. septembril Eestis toimuvat näitab ETV ka sel sügisel otseülekandes.

Kuigi tänavu tähistatakse 20 aasta möödumist Eesti taasiseseisvumisest, näevad komöödiaseriaali "ENSV" tegelased iseseisvat Eestit paremal juhul ainult oma kõige magusamates unenägudes. Sarja kolmandal hooajal pistab perekond Kadak koos naabrite ja muude seltsilistega rinda murede ja rõõmudega, mida pakkus 1983. aasta. Kui Eesti NSVs oleks tehtud komöödiasarju või ka üldse telesarju nende tänapäevases tähenduses, poleks seda seriaali arvatavasti sündinud. Nii et: kes minevikku ei mäleta, sel on vähem asju, mille üle naerda, arvavad sarja tegijad. “ENSV” ei anna hinnaguid, vaid jätkab vallatletlemist teemadel ja olukordadel, mis võivad uskumatuna näida nii uuele põlvkonnale kui ka neile, kes on kõik selle omal ajal läbi teinud. Eetris pühapäeviti kell 20.30 alates 18. septembrist.

Uut kokandussaadete sarja "Köögikodanikud" näeb ETVs reede õhtuti. Mitmekülgne saatejuht Priit Kuusk, kes ka ise on avaldanud kokaraamatu, võtab ette rahvusrestoranide tutvustamise põneva teekonna, kõikvõimalikes köögiametites kaasa lüües.

Visuaalselt lummavad restoraniköögid meenutavad oma temporütmidelt elu allveelaevas. Neis on esindatud eri rahvused hiinlasest armeenlasteni, kes kõik on oma elu Eestiga sidunud ja nõus vaatajatega jagama oma rikkalikke kogemusi ja kokakunsti filosoofiat. Usalduslikus köögiõhkkonnas koorub aga välja ka mujalt tulnud inimeste Eesti eluga kohanemise, eesti keele õppimise, pere loomise ja töö otsimisega seonduv. Iga osa lõpuks avaldab peakokk ühe oma lemmikretseptidest läbi aegade ja muidugi valmistab selle järgi roa ka kaamerate ees.

Esimene saade restoranist Chakra läheb eetrisse ETV kanalil reedel, 9. septembril kell 19.35. ETV2 näitab “Köögikodanike” saadet venekeelsete subtiitritega kolmapäeviti kell 20.
Sarja tootja on Filmiklubi MP DOC. Saadet toetavad Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond, Kultuuriministeerium, Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed.

"Prillitoos" alustab uue saatejuhi Reet Linna juhtimisel sel sügisel oma 29. hooaega, vaatajaid oodatakse telerite ette iga pühapäeva hommikul kell 9.10. Räägitakse küpsemas eas inimesele huvipakkuvast - muutuvast elustiilist, tervislikust toitumisest, liikumisvõimalustest, moekatest trendidest, reisimisest kodukandis ja kaugemalgi, suhetest laste ja lastelastega. Jagatakse nõuandeid ja nippe. Muidugi tuuakse vaatajani kõik pensioniuudised. Juba esimeses saates 4. septembril on muhe intervjuu sotsiaalminister Hanno Pevkuriga, kellel on edasi öelda mõndagi head.

Spordisuve kulminatsioon leiab aset augusti viimastel päevadel, kui algavad kergejõustiku maailmameistrivõistlused Lõuna-Koreas Daegus. ETV teeb otseülekanded ja kordab õhtul prime-time'is kergejõustiku maailma tippvõistlust 27. augustist kuni 4. septembrini. Ülekannete kava on ERRi spordiportaalis aadressil sport.err.ee. Nädal pärast kergejõustiku maailmameistrivõistluste lõppu algab Tšehhis ja Austrias võrkpalli EMi võistluste finaalturniir, kus teist korda osaleb ka Eesti koondis. Otseülekannetena saab kõiki Eesti koondise mänge näha ETV-s ja ETV2-s järgnevalt: 10. septembril Venemaa – Eesti, 11. septembril Tšehhi – Eesti, 12. septembril Eesti – Portugal, samuti EMi finaalmängu.

Spordihuvilistele on häid uudiseid veel. Jalgpalli EMi valikmängudest kannab ETV üle 2. septembril Sloveenia – Eesti, 6. septembril Eesti – Põhja-Iirimaa ja 7. oktoobril Põhja-Iirimaa – Eesti kohtumist. 11. oktoobril on ETV2 kavas Eesti – Ukraina sõprusmäng.
1.-4. septembrini näitab ETV2 ülekandeid sõudmise MMilt Sloveenias, 15. septembril on ETVs ERGO kettaheite maailmamängude ülekanne ja 18. septembril ETV2s ligi kolmetunnine ülekanne Tartu rattamaratonist.

Kõik ETV vaatajaile olulised saated on sügiseses kuues ekraanil kohe septembri algusest oma harjumuspärastel eetriaegadel. Kaks erandit kellaaegades siiski on: Mati Talviku saade “Ajavaod” saab pühapäevaseks uueks eetriajaks 18.40 alates 25. septembrist; tele- ja raadiouudiseid tutvustavat “NAVI” saadet näeb esmaspäeva õhtuti kell 20.35 alates 5. septembrist. Samast päevast algavad ka “Ringvaade” ja “Terevisioon”, viimane rõõmustab vaatajaid uues kujunduses stuudioga. Armastatud “Õnne 13” tegelasi, kelle elusaatusi suunab taas stsenarist Teet Kallas, näeb alates 17. septembrist. “Pealtnägija” värsked saated on ETV eetris 7. septembrist, “Mida teie arvate?” 9. septembrist.

Hulk häid filme ja sarju tulekul

9. septembril tele-esilinastub ETVs Sass Henno menuromaani põhjal valminud omamaine mängufilm “Mina olin siin”, mille režissöör on René Vilbre.

Teisipäevaõhtuti pärast “Aktuaalset kaamerat” näitab ETV uut Norra 24-osalist sarja “Taevasina” (“Himmel Blå”). See on lugu oma koha leidmisest elus. 2008. aastal valminud “Taevasina” on üks kõigi aegadel vaadatumaid põhjamaade sarju. Eetris teisipäeviti kell 22.10 alates 13. septembrist.

Pühapäevaõhtuti kell 19.30 ergutab vaatajaid huumorisari “Lähme lendame!” (“Come Fly With Me”). Brittide naljasoone austajaid ei tohiks uus sari külmaks jätta – samadelt tegijatelt on näiteks ka sari “Little Britain”. Matt Lucas ja David Williams mängivad siin aga rohkem kui 50 erinevat paroodiakarakterit, uue sarja tegevus toimub ühes Inglismaa suurtest lennujaamaterminalidest. Eetris pühapäevaõhtuti alates 25. septembrist

Pühapäevaõhtusel krimifilmiajal, mis on paljudele osaks üleminekust algavasse töönädalasse, jõuavad septembrist eetrisse “Uute trikkide” värsked hooajad, mida vaatajad ongi ETV hankeostjailt küsinud. Aasta lõppu saab aga juba lubada “Sherlocki” teist hooaega, kuna sarja esimene hooaeg möödunud aasta jõulude paiku pälvis vaatajate tähelepanu.
Reede õhtuti näitab ETV sarja “Spioonid” ja laupäeviti “Kiirabihaigla” uusi hooaegu.

Dokumentalistikas üleilmselt olulised teemad

Sari “Välisilm esitleb” avaneb filmidega, kus vaadatakse tagasi maailma vapustanud sündmustele. 5. septembril jõuab eetrisse „When terror hit Norway” (Norra 2011). 12. septembril näeb BBC vastvalminud teledokumentaali „The Day That Changed the World“ USAs 11. septembril 2001 toimunust. Sel sügisel jõuavad vaatajani veel Marianna Kaadi dokumentaalfilm „Lobotoomia“, film Wikileaksi asutajast Julian Assange´st, portreefilmid Ronald Reaganist ja Henry Kissingerist ning palju muud head.

Loodusfilmiaustajaile laupäeva õhtuti: septembris BBC lühisari mitmekesise loodusega Madagaskari saarest; oktoobris armastusest linnu- ja loomariigis sarjas „Love is in the Wild“; novembrist algab „Last Chance to See“, kus briti näitleja Stephen Fry ja zooloog Mark Carwardine vaatlevad loomaliike, mis on väljasuremisohus.

Eesti parim uus dokumentalistika on ETV eetris kolmapäevaõhtuti. Sel sügisel on ekraanil “Kuku: mina jään ellu”, “Auk nr 8” jpm. Novembri keskpaigast näeb uusi filme sarjast “Eesti lood”.