30 oktoober 2013

Emor: järelevaatamine moodustab kogu televaatamisest praegu umbes 2%

Emori teleuuringu andmeil moodustas septembris saadete järelvaatamine vaid 2,2% kogu televaatamisele kulutatud ajast hoolimata sellest, et kordus-TV ja salvestamisvõimalust pakuvad suuremad operaatorid ja enamus kaasaegsetest digiboksidest või teleritest ning seda võimalust ka reklaamitakse aktiivselt.

Septembrikuus kasutas järelvaatamist vähemalt 1 minuti kokku 157 tuhat 4-aastast ja vanemat Eesti elanikku (12%), kogu televaatamisele kulutatud ajast (keskmisel päeval - 3 tundi ja 18 minutit) moodustas see aga vaid 2,2%. Salvestusteenus on kasutatav (salvestava kettaga digiboks, USB-le salvestamise võimalusega digiboks või teler, Elioni ja Starmani poolt pakutav salvestusteenus) 10% teleperedest ehk kokku 59 tuhandel perel, kes esindavad ligikaudu 170 000 inimest.

„On omamoodi paradoks, et järjest keerukamaks muutuv ja mitmekülgset kasutust pakkuv tehnoloogia pakendatakse üha lihtsamini ja mugavamalt kasutatavasse vormi, mis aga ei tähenda ei seda, et seadme omanikud kõigist neist võimalustest üldse teadlikud on või veel seda kasutavad. Nii ei ole paljudel salvestusvõimalusega digiboksi või teleri omanikel tegelikult teadmist, et neil on telesaadete salvestamisvõimalus kodus olemas,“ ütles TNS Emori uuringuekspert Peeter Teedla.

Peeter Teedla sõnul vaadatakse näiteks Soomes, kus salvestamise ja järelvaatamise võimalus on reaalselt olemas rohkem kui 60% peredest, salvestusena sama päeva õhtul või hiljemalt nädala jooksul järgi samuti vaid 7% vaatamisajast.

TNS Emori suunajuht Külli Esko lausus, et telepildi edastajad reklaamivad järjest enam salvestatud telesaadete vaatamise võimalust vaatajale endale sobival ajal, mis võib tekitada eksliku mulje, et nö vanaviisi enam televisiooni ei vaadatagi. „Samas on järelvaatamise puhul kindlasti tegemist kasvava trendiga, mille järjest täpsem jälgimine ja mõõtmine muutub üha olulisemaks. 2014.aastal hakkab Emor järelvaatamist mõõtma uue põlvkonna tehnoloogiaga - helituvastuse põhise mõõtesüsteemiga -, mis võimaldab lisaks otsevaatamise live reitingutele kaardistada ka järelvaatamist,“ lisas ta.